Babi na stopě

Knižní blogerka

Jeptiška

Jeptiška patří mezi nejslavnější romány francouzského spisovatele Denise Diderota. Kniha se krásně čte a příběh nikoho nenechá chladným. Ukazuje, jak v minulosti vypadal život v klášterech. Zaujme líčením pokrytectví katolické církve, smutným klášterním životem, který není jen o modlení, ale i o zášti, zlobě, šikaně a světe div se taky o sexu.

Příběh plný nečekaných životních zvratů vypráví o životě jeptišky Zuzany, která byla proti své vůli uvězněna v klášteře. Zuzana byla nemanželským dítětem, ale zpočátku o tom nevěděla. Byla hezčí a chytřejší než její sestry. Nevlastní otec ji nikdy nepřijal za vlastní, choval se k ní nespravedlivě a tvrdě. V tehdejší době měly nemanželské děti těžký osud. Narození mimo manželství bylo nepřípustné, hříšné. Dívky ze zámožných rodin byly posílány do kláštera a chlapci na vojnu. Zuzana tedy měla osud již zpečetěný. I když to byla chyba její matky, musela za to pykat ona. Pokrytecké dušičky, které kvůli svému dobrému jménu a postavení zničí život dítěte…

Sestry dostaly věno a Zuzana bezplatnou jízdenku do kláštera, kam nastoupila proti své vůli. Zde ovšem dlouho nevydržela, vzepřela se a slib bohu nesložila. Rodině tímto činem způsobila velikou ostudu. Načež přišel trest, který spočíval v uvěznění Zuzany v malé komůrce. Tehdy byly děti vychovávány k naprosté poslušnosti a musely se řídit vůlí rodičů. Dnes je situace často odlišná, kdy rodiče poslouchají své děti.

Po tomto zážitku Zuzana opět nastoupí do řádu a tentokrát slib složí. Dívky, oblečené jako nevěsty jsou zasnoubeny s Kristem. Do konce svého života zůstanou v klášteře. Hrůza, hrůzoucí, až do smrti se jen modlit a meditovat…

Nevinná Zuzana tak platí za dávný prohřešek své matky. Matka představená si dívku oblíbí a snaží se jí trochu zpříjemnit život v řeholi. Brzy však zemře a na její místo nastoupí jiná sestra, se kterou přichází teror. Zuzana musí čelit ponižování, utrpení a náboženskému fanatismu. Je trestána za každý prohřešek a mnoho dní musí strávit ve studené kobce.

Tajně napíše žádost o soudní zrušení slibu a poprosí o pomoc advokáta. Jakmile se to abatyše dozví, nastane ještě větší peklo. Nedávají jí jídlo, vodu, rušili spánek, zakážou jí chodit ke zpovědi, vezmou jí růženec a breviář, aby se nemohla modlit. Nemá ani svou postel, jen holý slamník. Nevěsty Kristovy jsou v ráži a ukazují, co umí…

Úryvek:

„Večer jsem zaslechla ve své cele, že se řeholnice blíží a zpívají litanie; šly po dvou. Několik jich vstoupilo, vstala jsem. Daly mi provaz kolem krku, do jedné ruky zapálenou pochodeň a do druhé důtky. Jedna jeptiška uchopila konec provazu a táhla mě špalírem, celý průvod šel za námi k domácí kapli zasvěcené Panně Marii…

…potom mi stáhly provaz, svlékly mě po pás, odhrnuly mi vlasy z ramen, do pravé ruky mi daly důtky, které jsem držela v levé a začaly odříkávat Miserere. Pochopila jsem, co ode mne chtějí a udělala jsem to.”

Po několika měsících oznámil advokát Zuzaně, že je přeložena do jiného kláštera. Bude nový klášter lepší než tento? Čeká Zuzanu lepší život? Bude chtít stále sloužit Kristu, nebo se vzepře svému osudu?

2 komentáře

 1. Taychi

  13. 7. 2016 ve 10:44

  Když jsme začali brát Osvícenství, začaly jsme se spolužačkou číst knihy, které ve škole děláme. Minimálně jednu dvě pro každé období. A Jeptiška byla zástupcem Osvícenství. Kniha mě hodně vzala, protože sama nejsem křesťanský věřící. Hodně se mi líbila. Měla jsem vydání tuším z roku 1880, takže to dodávalo ještě větší atmosféru, protože kdoví, kdy se u nás kniha vydala poprvé. Pokud jste nečetla, tak z období preromantismu mohu doporučit Utrpení mladého Werthera nebo Manon Lescaut (ale u té si nejsem jistá, jestli není klasicistní, ale asi je spíše preromantická). :-)
  Moc hezky napsaná recenze. Zase jsem jednou objevila unikátní blog.

  • Babi

   19. 7. 2016 ve 10:02

   Dobrý den Taychi, jsem moc ráda, že na někoho zapůsobila kniha stejně jako na mě. Utrpení mladého Werthera jsem zatím nečetla, ale dívala jsem se na děj a vypadá moc zajímavě ;). Děkuji za tip! Manon Lescaut jsem četla před dávnými lety. Byl to velmi krásný příběh plný zvratů. Mnohokrát děkuji za vlídná slova k mé práci :).

Napsat komentář

Napište mi, jak se vám to líbilo, po Prostřenu si to ráda přečtu.

*